Česká přísloví 1 - Transkript

Ahoj všichni! Vítám vás u dvanáctého dílu podcastu Learn Czech with Steve, já jsem Steve. Jak se máte? Já docela fajn, ale dneska je tady docela horko, podle teploměru je venku asi 32 stupňů – to je horko jako v peci - to už je na bazén. Po nahrání této epizody tam asi na chvilku skočím, ale teď už pojďme zpátky k dnešnímu tématu. V první a v druhé epizodě jsme mluvili o idiomech, dnes budeme mluvit o českých příslovích. Jaký je ale rozdíl mezi idiomem a příslovím?

Definice říká, že idiom je víceslovný výraz, jehož význam na první pohled není jasný nebo nedává smysl, ale v určité kultuře má svůj vlastní význam a rodilí mluvčí mu rozumí. Idiomem je například dříve zmíněný výraz „ztratit hlavu“. Na první pohled toto slovní spojení nedává smysl, jak by taky někdo mohl ztratit hlavu, když je součástí těla, že? Ale vy už víte, že výraz ztratit hlavu znamená začít panikařit.

Fajn, význam idiomu je jasný, co tedy znamená zmíněné přísloví? Přísloví je určitý výrok, který obsahuje nějakou pravdu, zkušenost, moudrost nebo radu. Je součástí lidové slovesnosti, je součástí folkloru, určité kultury. Příkladem přísloví je například: „Ranní ptáče dál doskáče.“ nebo „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.“ Význam těchto přísloví vysvětlím za chvilku. Až si to poslechnete, tak vám bude jasné, že tato přísloví opravdu obsahují určitou moudrost nebo zkušenost.

Takže ještě jednou ve zkratce: idiom je víceslovné spojení, jehož význam na první pohled není jasný, ale v určité kultuře má svůj význam. Přísloví je výrok, který například obsahuje nějakou moudrost a můžeme se z něj poučit.

Zmínil jsem, že přísloví podle definice nejsou stejné jako idiomy, ale občas se mohou překrývat a někdy se míchají dohromady. Naším cílem není úplné odlišení těchto pojmů, ale nejdůležitější je porozumět jejich významu a vědět, v jakém kontextu můžete tyto výrazy použít.

V této epizodě se podíváme na tato přísloví:

  • „Ranní ptáče dál doskáče.“
  • „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.“
  • „Jablko nepadá daleko od stromu.“
  • „Všeho moc škodí.“
  • „Trpělivost růže přináší.“
  • „Řemeslo má zlaté dno.“
  • „Učený z nebe nespadl.“
  • „Chybami se člověk učí.“
  • „Všude dobře, doma nejlíp.“

Prvním příslovím je „Ranní ptáče dál doskáče.“. Toto přísloví znamená, že ten, kdo dříve vstane z postele za den stihne udělat více věcí. To dává smysl, ne? Pokud ráno vstanete v 6 hodin, tak už v 7 hodin můžete začít pracovat, budete mít k dispozici více času, váš den bude delší. Naopak když vstanete skoro v poledne, tak váš den bude mnohem kratší a moc toho nestihnete. Takže si pamatujte, že být ranním ptáčetem je výhodnější než být noční sovou. Vstávat brzy ráno má své výhody - když budete ranním ptáčetem, tak dále doskáčete. Já můžu pyšně říct, že v poslední době jsem ranní ptáče, ale dříve to nebývalo pravidlem.

Druhým příslovím je „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.“. Toto přísloví určitě máte i ve vašem mateřském jazyce. „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.“ znamená, že pokud na někoho chystáte nějakou léčku, chcete někomu ublížit nebo udělat něco nepříjemného, tak se tato nepříjemnost nakonec obrátí proti vám. Vám se stane to, co jste přáli tomu druhému, je to taková karma. V Bibli tento výraz také můžete najít jako: „Kdo jámu kopá, sám do ní padne, a kdo kámen valí, na něho se vrátí.“ Jaké ponaučení z tohoto výrazu plyne? Z toho plyne ponaučení, že bychom nikdy nikomu neměli přát něco špatného, protože nakonec by se to obrátilo proti vám. Soustřeďte se na sebe a přejte všem okolo jen to nejlepší.

Dalším výrazem je „Jablko nepadá daleko od stromu.“, znáte jej? Určitě jo, tento idiom je známý. Dejme si nějaký příklad, třeba: „Anička je moc hezká, stejně jako její matka. Jablko zkrátka nepadá daleko od stromu.“ nebo „Ten kluk minulý týden v obchodě ukradl pár věcí. Jeho táta dříve kradl a byl ve vězení. Jablko zkrátka nepadá daleko od stromu.“ Je patrné, že význam může být pozitivní, ale i negativní, záleží na kontextu. Tento výraz můžete použít, pokud chcete říct, že něčí povaha nebo vlastnosti se podobají jeho rodičům. Strom (rodič) představuje původ, jablko představuje dítě se stejnými vlastnostmi jako jeho rodič. Když se podíváte na své rodiče, řekli byste, že „Jablko nepadá daleko od stromu.“? Nekruťte hlavou, někdy se to projeví až později. Nikdy neříkejte nikdy. 😊

Dalším často užívaným příslovím je: „Všeho moc škodí.“ Řekl bych, že tento výraz je dost pravdivý a můžete ho aplikovat asi na všechno. Pokud hodně pracujete, nakonec vám to uškodí. Pokud naopak pracujete málo, nakonec se to někde projeví. Pokud hodně kouříte nebo pijete, tak si poškodíte zdraví. Pokud žijete hodně zdravě, vaše tělo může určitým způsobem začít trpět. Někdo by řekl, že i hodně peněz může člověku uškodit. Všechno se má dělat s mírou a nic se nemá přehánět, souhlasíte?

Občas taky můžete slyšet: „Trpělivost růže přináší.“ To znamená, že pokud budete trpěliví a tvrdě pracovat, nakonec se dostaví odměna nebo nějaký pozitivní výsledek. Zkrátka pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte mít trpělivost a neházet flintu do žita, dle této moudrosti výsledky časem přijdou. Abych řekl pravdu, tak já s tímto příslovím úplně nesouhlasím. Řekl bych, že to platí jak kdy. Člověk se musí věnovat něčemu užitečnému a musí to mít perspektivu, jinak byste taky mohli čekat třeba celý život.

Pokud máte rádi práci rukama a umíte nějaké konkrétní řemeslo, tak toto přísloví se vám bude líbit. V Česku občas starší generace říká: „Řemeslo má zlaté dno.“ To znamená, že pokud se naučíte nějaké řemeslo a jste v tom dobří, budete si moct vydělat dost slušné peníze, protože po vás bude poptávka a lidé budou ochotni zaplatit za vaši dovednost. Navíc vám tato práce přinese vnitřní uspokojení. Řekl bych, že toto přísloví začíná platit i v dnešní době, kdy je poměrně málo řemeslníků.

Dále zmíním dvě přísloví, která jsem si oblíbil. První z nich je „Učený z nebe nespadl.“ Učený znamená někdo, kdo má znalosti a je dobrý v tom, co dělá. Z nebe nespadl vyjadřuje, že nikdo se najednou, z ničeho nic nestal dobrý - učený. Každý byl jednou začátečník a nic neuměl, všechno se musel postupně, pomalu naučit. Pokud si někdy připadáte hloupě, vzpomeňte si na tuto větu – „Učený z nebe nespadl.“ Každý byl jednou začátečník.

Další přísloví, které se mi líbí je „Chybami se člověk učí.“ Řekl bych, že tohle je dost pravdivé. Člověk musí v životě udělat hodně chyb, aby se opravdu zlepšil a dosáhl vysoké úrovně v jakékoli činnosti. Pokud nejste schopni udělat chyby, nikdy se nezlepšíte. Pamatujte na to. Chyby jsou součástí učení a zlepšování se. Jen je důležité nedělat stejnou chybu pořád dokola, to už je potom spíš vaše volba a hloupost.

Poslední přísloví, které si představíme je: „Všude dobře, doma nejlíp.“ Tohle přísloví hodně používá moje babička. Vždycky, když se vrátím ze zahraničí, tak mi říká “Štěpáne, pamatuj si, všude dobře, ale doma nejlíp!“ Tím chce říct, že si mám pobyt v zahraničí užít, ale mám pamatovat na to, že skutečné štěstí najdu jenom doma – domov je to místo, kde mám své kořeny, rodinu – je to místo, kam zkrátka patřím. Alespoň teda podle mojí babičky, ale možná na tom něco bude. Hodně lidí, kteří žili dlouho v zahraničí se nakonec domů vrátili. No uvidíme, zda toto přísloví bude platit i v mém případě. Třeba si taky jednou řeknu: „Všude dobře, doma nejlíp.“ Kdo ví, ukáže čas.

Tak to je pro dnešek všechno. Co myslíte, jste ranní ptáče nebo spíš noční sova? Jaké přísloví se vám líbí a myslíte si, že je nejvíc pravdivé? Máte ve vašem jazyce podobné nebo stejné přísloví? Dejte mi vědět!

Pokud se vám tento podcast líbí a přijde vám užitečný, dejte like, přidejte recenzi nebo mě můžete podpořit přes Patreon. Veškerá podpora opravdu hodně znamená! Jestli máte nějaké doporučení na zlepšení nebo nápad na téma pro další epizody, tak mi určitě dejte vědět.

Budu se těšit na zpětnou vazbu! Mějte se fajn a při učení se češtiny pamatujte: „Učený z nebe nespadl.“ Tak příště na slyšenou, ahoj, ahoj!

MP3 & Transcript available at: https://www.patreon.com/LearnCzechWithSteve