Česká přirovnání 1 - Transkript
Ahoj, ahoj, vítám vás u další epizody podcastu Learn Czech with Steve, já jsem Steve. Dneska si budeme povídat o něčem, co můžete v Česku docela často zaslechnout a pokud to budete používat, tak posunete svoji češtinu na další level a budete znít jako rodilý mluvčí, navíc tak budete schopni popsat určité věci mnohem výstižněji. Dnes vám představím několik často používaných přirovnání.
Co je to přirovnání? Přirovnání je porovnávání dvou různých věcí pomocí slova "jako" nebo "jak." Obvykle jde o vyjádření nějaké vlastnosti, která je pro obě věci společná. Například, když řekneme "rychlý jako blesk," porovnáváme rychlost nějaké osoby nebo věci s rychlostí blesku. Každý z nás ví, že blesk je extrémně rychlý, je to tak?
A proč vlastně používáme přirovnání? Přirovnání jsou jedním ze způsobů, jak můžeme naše myšlenky vyjádřit obrazněji, názorněji a často i zábavněji. Přirovnání dělají náš projev mnohem pestřejší a zajímavější.
Dnes se podíváme na tato česká přirovnání:
- hladový jako vlk
- pilný jako včela
- ostrý jako břitva
- bledý jako stěna
- rychlý jako blesk
- zdravý jako ryba / rybička
- mlsný jako kočka
- hezká jako obrázek
- hezká jako záchodová deska
Začneme s přirovnáním „hladový jako vlk“. Tohle přirovnání popisuje někoho, kdo má opravdu velký hlad. Vlk je zvíře, které je často spojováno s divokostí a docela intenzivní potřebou se najíst. Můžete například říct: „Po celodenním výletě jsem byl hladový jako vlk, snědl jsem celou pizzu úplně sám.“ nebo „Když jsem začínal držet půst, tak mi pořád kručelo v břiše a měl jsem hlad jako vlk! Teď už je to lepší, už jsem si zvykl.“ nebo „Dnes jsem ještě nic nejedl, mám hlad jako vlk! Pojďme do nějaké restaurace, dáme si něco dobrého!“
Další často používané přirovnání je „pilný jako včela“. Tímto přirovnáním popisujeme někoho, kdo je velmi pracovitý a neúnavně se věnuje své práci. Včela je totiž známá svjí neustálou aktivitou při sbírání nektaru a výrobě medu. Můžete říct například: „Moje babička je pilná jako včela, pořád něco dělá. Když neuklízí nebo nevaří, tak lítá po zahradě a zalévá nebo se stará o domácí a užitková zvířata.“ nebo „Můj student se pořád učí a dělá úkoly, je pilný jako včela.“
Přirovnání „ostrý jako břitva“ se používá pro někoho nebo něco, co je velmi ostré – může to být fyzicky ostré, jako třeba nůž, nebo metaforicky, třeba když je někdo hodně chytrý nebo pokud má nějakou ostrou poznámku, pokud se vyjadřuje dost upřímně nebo trošku agresivně, až to může ostatní trošku zranit. Můžete třeba říct: „Její kritika byla ostrá jako břitva, ale musím přiznat, že měla pravdu.“ nebo „Dneska si ostrej jako břitva, říkáš narovinu, co si myslíš, až to občas s tou upřímností trošku přeháníš.“ nebo „Když se k němu číšník choval nevhodně, nejdřív nic neříkal, ale jeho chování se ještě zhoršilo, a tak už to nevydržel a byl ostrý jako břitva, nenechal si to líbit. Číšníkovi vysvětlil, že takto se chovat k hostům nemůže.“ nebo „Ten nůž je ostrý jako břitva! Lehce jsem si s ním přejel po prstu a řízl jsem se.“
Dále máme výraz „bledý jako stěna“. Tímto přirovnáním popisujeme někoho, kdo je velmi bledý, často kvůli nemoci nebo když je mu špatně, je v šoku nebo když má strach. Příklad: „Když uviděla toho obrovského pavouka, celá ztuhla a zbledla jako stěna.“ nebo „Když jsem letěl letadlem, byl jsem bledý jako stěna, nebylo mi dobře. Dokonce jsem asi dvakrát zvracel.“ nebo „Jano, ty jsi bílá jako stěna, je ti dobře, nejsi nemocná? Vem si dovolenou, jdi domů a odpočiň si.“
Jak už jsme si řekli, tak výraz „rychlý jako blesk“ se používá k popisu někoho nebo něčeho, co je extrémně rychlé. Například: „Na internetu jsem si objednal zboží a za chvilku už u dveří zvonil kurýr. Přinesl mi tu zásilku, kterou jsem objednal, byl rychlý jako blesk!“ nebo „Zadal jsem studentce úkol a za chvilku mi řekla, že už to má hotové, byla rychlá jako blesk!“
Pokud už jste v Česku nějakou dobu, tak jste určitě zaslechli, že někdo je „zdravý jako ryba / rybička“. Toto přirovnání se používá k popisu někoho, kdo je velmi zdravý a plný energie. Ryby jsou totiž často spojovány se zdravím a vitalitou. Můžete říct: „Po týdnu stráveném na horách jsem se cítil zdravý jako ryba.“ nebo „Jsem zdravý jako ryba, nikdy jsem nebyl nemocný.“ nebo „Jak ti je, už jsi v pořádku? Jo, už jsem zase zdravej jako ryba!“
Další je „mlsný jako kočka“. Tímto přirovnáním popisujeme někoho, kdo má rád sladkosti nebo dobré jídlo, podobně jako kočka, která je vybíravá a má ráda lahůdky. Příklad: „Mojí přítelkyni jsem uvařil moji specialitu, ale ona nad tím jenom ohrnula nos a řekla mi, že to jíst nebude. Je mlsná jako kočka! Už jí nikdy nic neuvařím!“ Řekl bych, že tohle přirovnání docela sedí. Vy, co máte kočku určitě budete souhlasit. Když dáte vaší kočce něco jiného, než co má ráda, na co je zvyklá, tak se jenom bude dívat do misky a nebude to jíst. Bude se na vás dívat a říkat si: „Ježiš, co to je? Cos mi to dal? Tohle mám jako jíst? No nekoukej a dej mi něco lepšího! A honem! Znáte to? Pes sežere všechno, ale kočky jsou dost vybíravé a mlsné, a proto říkáme „mlsný jako kočka“.
Na řadě je výraz “hezká jako obrázek“. Tohle přirovnání se používá k popisu žen nebo dívek, které jsou velmi pohledné, moc hezké, a to až tak, že by mohly být vyobrazeny na obraze. Například: „Ta nová herečka je opravdu hezká jako obrázek, všichni o ní mluví.“ nebo „Ta moje nová spolužačka je hezká jako obrázek. Každý spolužák se za ní otočil. Asi se mi bude o ní i zdát.“
Nakonec si řekneme jedno trošku vtipné, ironické přirovnání – a to „hezká jako záchodová deska“. Tohle přirovnání není tak časté, ale rádi jsme ho používali jako děti, řehtali jsme se tomu jako koně. Vidíte, použil jsem hnedka další přirovnání – „řehtali jsme se jako koně“. To znamená, že jsme se tomu smáli tak silně a hlasitě jako když řehtá kůň. Asi víte, jak řehtá kůň, ne? Asi nějak takhle: „íhahahha“! Jste tu ještě? Doufám, že vás moje řehtání neodradilo. Když si představíte ještě intenzivnější a hlasitější řehtání, tak si určitě dokážete představit, jak moc jsme se tomu smáli.
Přirovnání „hezká jako záchodová deska“ můžete použít pro někoho, kdo není moc hezký nebo komu to moc nesluší. Je to spíše trošku urážlivé a používá se to s nadsázkou. Můžete třeba říct: „Hej, Štěpáne, libí se ti moje nová přítelkyně? Jasně, je hezká jako záchodová deska. Prosím tě, kde si jí vyhrabal? To nebyly lepší holky na skladě?“ Nebo to můžete použít, pokud si chcete udělat z nějaké ženy legraci a trošku jí popíchnout. Můžete říct: „Je, ty jsi tak hezká“… v tu chvíli se ta žena začne usmívat, protože si myslí, že je to kompliment, a pak můžete rychle dodat… „jako záchodová deska!“ – v tu chvíli si to uvědomí a spadne jí úsměv. Nebo když se vás vaše přítelkyně nebo manželka zeptá: „Miláčku, podívej se na moje nové šaty, jak vypadám? Sluší mi to?“ Můžete odpovědět: „Sluší ti to, jsi hezká …. jako záchodová deska!“ Tohle přirovnání je to trošku podpásovka, ale přijde mi to vtipné a hezky se to rýmuje. Ale raději ho moc nepoužívejte, pokud nechcete mít tichou domácnost nebo se pohádat s vaší drahou polovičkou. Ne každý má rád takový styl humoru.
„Mít tichou domácnost“ znamená, že s partnerkou nemluvíte, nebo spíš to, že partnerka nemluví s vámi. Když se pohádáte a nemluvíte spolu, máte tichou domácnost. Můžete třeba říct: “Včera jsem byl venku s kamarády a přisel jsem docela pozdě domů. No a teď máme tichou domácnost, manželka se mnou nemluví, je naštvaná. Myslí si, že je to pro mě takový trest, ale já si to ticho docela užívám.“ „Mít tichou domácnost“ není přirovnání, ale teoreticky byste to mohli použít, pokud máte často tichou domácnost a člověk se kterým mluvíte o tom ví a pochopí to, například můžete říct: „Ta nová kolegyně je tichá jako moje domácnost“. Pokud ostatní ví, jak vaše domácnost vypadá, bylo by to vhodné a dost vtipné.
V češtině často používáme přirovnání, která každý zná, jako třeba „rychlý jako blesk“ nebo „zdravý jako ryba“, ale vy si můžete vymyslet i svoje vlastní přirovnání. Ale pozor, má to jeden háček! Důležité je, aby ostatní, kterým to přirovnání řeknete, pochopili, o čem mluvíte – je důležité, aby znali kontext. Pokud znají kontext, tak to bude vtipné, budou se řehtat jako koně, ale pokud ne, tak na vás budou jenom nechápavě koukat a jejich reakce bude asi taková: „Co? Co tím myslíš? Co tím chceš říct?“.
Řekl bych, že používání přirovnání je docela hezký způsob, jak svůj mluvený projev udělat zajímavý a pestrý. Vyberte si nějaké přirovnání, které se vám líbí a zkuste ho občas použít.
A co vy, znáte nějaká hezká přirovnání, která používáte? Pokud jo, tak se s nimi neváhejte podělit v komentářích. Ostatní posluchači si to určitě moc rádi přečtou a něco se přiučí. V komentářích taky můžeme i diskutovat o tom, kdy se které přirovnání hodí říct a kdy ne! 😊
Tak jo, moc díky za poslech. Pokud se vám tento podcast líbí a přijde vám užitečný, dejte like, přidejte recenzi nebo mě můžete podpořit přes Patreon. Veškerá podpora moc znamená! Transkript této epizody najdete na mých webových stránkách nebo na Patreonu.
Jestli máte nějaké doporučení na zlepšení, nápad na téma pro další epizody nebo něčemu nerozumíte, tak mi určitě dejte vědět. Těším se na vás v další epizodě! Mějte se fajn, ahoj!
MP3 & Transcript available at: https://www.patreon.com/LearnCzechWithSteve
Member discussion: