Česká přísloví 2 - Transkript

Ahojte, vítám vás u další epizody podcastu Learn Czech with Steve, já jsem Steve. Ve dvanácté epizodě jsme mluvili o některých českých příslovích. Řekli jsme si, že přísloví je určitý výrok, který obsahuje nějakou moudrost nebo zkušenost a můžeme se z něj poučit. Pojďme se podívat na několik dalších často užívaných přísloví.

Dnes budeme mluvit o těchto příslovích:

  • Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.
  • Kdo dřív přijde, ten dřív mele / bere.
  • Bez práce nejsou koláče.
  • Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek.
  • Na hrubý pytel hrubá záplata.
  • Není všechno zlato, co se třpytí.
  • Co oči nevidí, to srdce nebolí.
  • Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere.

Přísloví „Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.“ Nám říká, že bychom měli chodit včas a využít příležitosti, když se naskytne. Pokud náhodou přijdeme pozdě, tak můžete o tu příležitost přijít a způsobit si určité problémy. Můžete třeba říct: „Firma, kde jsi chtěl pracovat ti napsala email a nabídla ti práci. Ty jsi odepsal až za týden a mezitím přijali někoho jiného. To je tvoje chyba. Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.“ nebo „Mami, brácha říkal, že jsi uvařila moji oblíbenou buchtu, mohl bych ochutnat? Bohužel už není, tvůj bratr všechno snědl. Jo hochu, kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.“ nebo „Včera jsem viděl Zuzku, po dlouhé době se vrátila do Česka, vždycky se mi líbila, zítra ji pozvu na rande. Včera jí pozval na rande už Honza a dost si rozuměli. Asi máš smůlu, měl jsi být rychlejší! Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.“

„Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ nebo „Kdo dřív přijde, ten dřív bere“ je podobné prvnímu přísloví, ale naopak zdůrazňuje důležitost včasnosti a iniciativy. Ti, kteří přijdou první, mají výhodu a získají to, co chtějí. No a ti ostatní, co přišli pozdě, tak prostě mají smůlu. Můžete použít předchozí věty, jenom použít toto přísloví. Například: „Mami, brácha říkal, že jsi uvařila mojí oblíbenou buchtu, mohl bych ochutnat? Bohužel už není, tvůj bratr všechno snědl. Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ nebo „Včera jsem viděl Zuzku, po dlouhé době se vrátila do Česka, vždycky se mi líbila, zítra ji pozvu na rande. Včera jí ale pozval na rande už Honza a dost si rozuměli. Asi máš smůlu, měl jsi být rychlejší! Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“

Další přísloví je „Bez práce nejsou koláče." Toto přísloví říká, že bez úsilí a práce nemůžete dosáhnout úspěchu nebo odměny. Pokud něco chcete, musíte na tom tvrdě pracovat. Můžete třeba říct: „Chceš-li uspět ve škole a být nejlepší, musíš se učit. Bez práce nejsou koláče!“ nebo „Chtěl bych si koupit nové auto, ale nemám peníze a nechce se mi pracovat. Jo, kámo, to máš smůlu! Bez práce nejsou koláče!“

Teď vám řeknu jedno přísloví, které je dost pravdivé, a to je: „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek.“ Toto přísloví nám radí, abychom neodkládali povinnosti a úkoly na později, protože zítra může být pozdě. Člověk pořád odkládá plno věcí, ale je důležité uvědomit si, že máme jenom omezený čas. Zítřek není garantovaný. Můžete říct: „Prý ses pohádal s tátou. Je důležité, abyste se usmířili. Zavolej mu hned teď a promluvte si. Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek." nebo „Chtěl jsem jít cvičit, mám čas, ale jsem línej a nechce se mi. Jo, musíš se přemluvit a jít! Máš jenom jedno zdraví. Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek! Zítra budeš rád, že jsi to udělal.“

Další je přísloví „Na hrubý pytel hrubá záplata." Tímto příslovím se vyjadřuje, že na hrubé nebo nevhodné chování je třeba reagovat odpovídajícím způsobem, tedy rázně nebo přiměřeně tvrdě. Někdy člověk, který se chová hrubě si myslí, že jeho jednání je v pořádku, ale měli bychom se k němu chovat stejně hrubě jako on, aby pochopil, že jeho chování není správné ani příjemné. Příklad: „Když na tebe byl hrubý, odpověděl jsi mu stejným způsobem – na hrubý pytel hrubá záplata." nebo „Šéf se ke svým zaměstnancům nechoval moc hezky, a proto ho nemají rádi, a nakonec podali výpověď. Na hrubý pytel hrubá záplata.“

Dost známe přísloví je „Není všechno zlato, co se třpytí." Tohle přísloví varuje před povrchním hodnocením věcí podle vzhledu. Ne všechno, co vypadá lákavě, krásně nebo hodnotně, skutečně takové je. Příklad: „Nenech se oklamat tím hezkým novým autem, není všechno zlato, co se třpytí – on může mít spoustu dalších jiných skrytých problémů." nebo „Marek vypadá jako frajer a boháč. Vždycky si kupuje drahé věci, aby vypadal stylově, ale ve skutečnosti žije od výplaty k výplatě a má dluhy. Není všechno zlato, co se třpytí.“ nebo „Wow! Ta žena je hezká jako obrázek, každý chlap se za ní otočí! Hezká je, tělo má prvotřídní, ale její povaha není moc dobrá. Pokud hledáš dlouhodobý vztah, tak to není dobrá volba. Není všechno zlato, co se třpytí. Najdi si nějakou normální hodnou slečnu se srdcem na správném místě, to je mnohem cennější a budeš spokojený!“

Pojďme se podívat na přísloví „Co oči nevidí, to srdce nebolí." Tímto příslovím se vyjadřuje, že pokud o něčem nevíme, nemůžeme tím být zraněni nebo znepokojeni. Toto přísloví často používají lidé, kteří podvádí svého partnera. Myslí si, že pokud jejich partner neví, že ho podvádí, tak to není žádný problém. Příklad: „Moje milenka je mnohem mladší než moje žena. Je fakt hezká. Manželka o tom neví a nebudu jí o tom říkat. Co oči nevidí, srdce nebolí.“ nebo „Nechci vědět, co říkají za mými zády. Co oči nevidí, to srdce nebolí." nebo „Myslím si, že moje žena má milence, ale nechci se jí na to ptát. Mám ji moc rád a nechci ji ztratit. Nechci nic vědět. Co oči nevidí, to srdce nebolí." Musím říct, že mně osobně se toto přísloví moc nelíbí, protože nás může trošku nabádat k tomu, abychom zakrývali pravdu a nezranili druhé. Myslím si, že v určitých případech je lepší říct pravdu a způsobit druhému bolest než lhát, ale samozřejmě záleží na situaci.

Další je „Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere." Toto přísloví vyjadřuje myšlenku, že je hloupé odmítnout nabídku nebo příležitost, kterou vám někdo dává, protože tím můžete ztratit nějakou skvělou příležitost. Byli byste hloupí, pokud byste toho nevyužili nebo si něco nevzali, když vám to někdo nabídne. Příklad: „Když ti nabízí pomoc, přijmi ji – hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere." nebo „Můj bratranec má dům v Itálii a nabídl mi, že tam mohu měsíc žít a nemusím nic platit! Asi toho využiju. Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere." nebo „Kamarádka mi chtěla dát lístek na koncert zdarma, tak jsem ho přijala. Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere.“

Tak to je pro dnešní epizodu všechno! Nemusíte si pamatovat všechna přísloví, ale vyberte si dvě nebo tři a zkuste popřemýšlet nad tím, jak byste je mohli použít! Já osobně mám docela rád toto „Není všechno zlato, co se třpytí!“, „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek.“ 😊 Jsem zvědavý - jaké přísloví se vám nejvíce líbí? Dejte mi vědět do komentáře!

Pokud se vám tento podcast líbí a přijde vám užitečný, tak dejte lide, přidejte recenzi nebo mě můžete podpořit přes Patreon. Veškerá podpora hodně znamená! Jenom díky vaší podpoře budu schopný pokračovat v tomto podcastu dlouhodobě.

Tak jo, moc děkuju za poslech a těším se na vás v další epizodě. Mějte se krásně a pamatujte - pokud se naskytne nějaká příležitost, chyťte ji včas pevně za pačesy, ať vám neuteče. Kdo dřív přijde, ten dřív mele a kdo pozdě chodí, sám sobě škodí! Tak jo, mějte se, ahoj!

MP3 & Transcript available at: https://www.patreon.com/LearnCzechWithSteve