Dušičky - Památka zesnulých - Transkript

Ahoj všichni, vítejte u další epizody podcastu Learn Czech with Steve. Já jsem Steve. Nezdá se vám, že ten čas utíká jako voda? Nedávno bylo léto a teď už je konec října! Blíží se začátek listopadu a s ním taky svátek, kterému se lidově říká Dušičky, nebo-li Památka zemřelých nebo taky Památka zesnulých.

„Duše“ je nehmotná část člověka, něco jako jeho vnitřní já nebo podstata, která může podle víry přetrvávat i po smrti. No a pojem „dušičky“, to může znít jako zdrobnělina od slova „duše“ a vyvolává dojem něčeho křehkého a uctivého. „Zemřelý“ je neutrální a běžný výraz pro někoho, kdo už umřel, zatímco „zesnulý“ je mnohem uctivější a používá se v nějakém citlivém, obřadním kontextu.

Dušičky jsou svátek, který připadá na 2. listopadu a řekl bych, že je pro hodně Čechů docela významný. Je to den, kdy vzpomínáme na ty, kteří už nejsou mezi námi. Dneska se podíváme na historii tohoto svátku, jaké jsou pro něj typické zvyky a také na podobné oslavy, které se konají jinde ve světě.

Dušičky mají kořeny už v pohanských tradicích. Původně tento svátek vycházel z keltského svátku Samhain, který se slavil v noci z 31. října na 1. listopadu a pro Kelty symbolizoval přechod mezi létem a zimou – mezi světlem a temnotou. Keltové věřili, že během této noci se duše zemřelých vracejí na zem. No a tak lidé zapalovali svítilny vyřezané z řepy, aby duším zemřelých ukázali cestu.

Později, v roce 998, byl zaveden křesťanský svátek nazvaný Památka zemřelých. Církev tak chtěla potlačit pohanské zvyky a proměnit tak Samhain na křesťanskou tradici. A tak vznikly Dušičky, které se začaly slavit 2. listopadu.

S Dušičkami se pojí řada hezkých tradic. Mnoho lidí chodí na hřbitovy, zapaluje na hrobech svých blízkých svíčky a přináší květiny a věnce. Ti, kteří na hřbitov nejdou, alespoň zapalují svíčku doma. No a proč zapalujeme svíčky? Svíčka je symbolem světla a naděje. Zapálená svíčka je vzpomínkou na zesnulé – věříme, že dokud na ně vzpomínáme, tak jejich duše jsou s námi.

Když během tohoto svátku půjdete večer na hřbitov, tak všimnete si, že tam září stovky svíček. Někteří říkají, že to vypadá trošku strašidelně, já si ale myslím, že to vypadá nádherně, až trochu magicky. Večer na hřbitově nikoho nepotkáte, ale kolem vás svítí spousta světýlek. Na Dušičky je často už chladné počasí a je taky častá mlha, která atmosféru ještě umocňuje, až z toho běhá mráz po zádech. Někteří lidé se v tu dobu bojí chodit na hřbitov, protože věří, že duše zemřelých se vracejí mezi nás a mohlo by to být i trošku nebezpečné vydat se na nějaké temné místo.

V různých částech světa si lidé své zemřelé připomínají podobně, ale s různými rituály. V USA se 31. října slaví Halloween, který každý zná, je hodně populární. Lidé na Halloween dlabou dýně, do kterých dávají svíčky, aby chránily dům před zlými silami. Ale proč právě dýně? Když se tento svátek dostal tenkrát do Ameriky, tak lidé zjistili, že dýně jsou na tento účel mnohem lepší než původní řepa – jsou větší a snáze se vyřezávají a vydlabávají. Tato tradice vychází ze staré irské legendy o Jackovi O'Lantern - chytrém, ale lstivém muži, který jednoho dne přelstil ďábla. Po smrti ale nemohl najít klid ani v nebi, ani v pekle. Ďábel mu dal žhavý uhlík, který Jack mohl vložit do vydlabané řepy, aby si svítil při svém věčném bloudění.

No a v Mexiku se zase slaví Día de los Muertos – tzv. Den mrtvých. Tento svátek je plný barev, hudby a dobrého jídla. Lidé v Mexiku věří, že 1. listopadu přicházejí duše zemřelých dětí a 2. listopadu duše dospělých. Rodiny proto zdobí hroby, staví oltáře a připravují bohaté pohoštění. Pro Mexičany je tento den oslavou života jejich předků a blízkých, spojenou s tancem, hudbou a radostí.

Ať už slavíte Dušičky jakkoli, je to jedinečný čas na vzpomínání a projev vděčnosti za život těch, kteří už nás opustili. Je to také připomínka pomíjivosti života, která nám pomáhá více si vážit času, který na tomto světě máme.

Tak jo, to je pro dnešní epizodu všechno. Doufám, že se vám dnešní epizoda líbila a že jste se dozvěděli něco nového. Pokud se vám tento podcast líbí a přijde vám užitečný, dejte like, přidejte recenzi nebo mě můžete podpořit přes Patreon.

Pokud máte nějaké doporučení na zlepšení nebo nápad na téma pro další epizodu, dejte mi vědět. Transkript této epizody, study sheet a mp3 můžete najít na Patreonu. Díky moc za poslech. Mějte se fajn! a příště na slyšenou. Ahoj!

MP3 & Transcript available at: https://www.patreon.com/LearnCzechWithSteve